Vishay/Dale RNC55H2983BSR36
RNC55H2983BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2983BSR36
Brief Description
RES 298K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2983BSR36.pdf
Availability of RNC55H2983BSR36
QUANTITY
RNC55H2983BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2983BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55H2983BSR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)298k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2983BSR36
Related LinksRNC55H2, RNC55H2983BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2983BSR36 Details Description
Related parts for RNC55H2983BSR36
IC MONITOR 4.6V SUPPLY TO92-3 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 1A STMITE datasheet.pdf
IC CPLD 1700MC 7NS 324FBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RES 6.19 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
TERMINAL ZTR 2.5 BL datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 830MA 140 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES SMD 15.4K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
ASSY DOUBLER 1A 5KV STD REC datasheet.pdf