Vishay/Dale RNC55H2983DMB14
RNC55H2983DMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2983DMB14
Brief Description
RES 298K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2983DMB14.pdf
Availability of RNC55H2983DMB14
QUANTITY
RNC55H2983DMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2983DMB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H2983DMB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)298k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2983DMB14
Related LinksRNC55H2, RNC55H2983DMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2983DMB14 Details Description
Related parts for RNC55H2983DMB14
IC REG LDO 2.7V/ADJ 0.15A 10MSOP datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 2.5MHZ 8SO datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A DO213AB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONN PNL MNT PLUG 6PIN SLD CUP datasheet.pdf
CONN PLUG 68POS datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN datasheet.pdf
RES SMD 30 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
CRYSTAL 48.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf