Vishay/Dale RNC55H3001FSB14
RNC55H3001FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3001FSB14
Brief Description
RES 3K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3001FSB14.pdf
Availability of RNC55H3001FSB14
QUANTITY
RNC55H3001FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3001FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H3001FSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3001FSB14
Related LinksRNC55H3, RNC55H3001FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3001FSB14 Details Description
Related parts for RNC55H3001FSB14
MOSFET N-CH 500V 2.4A DPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC HEX CLAMPING CIRCUITS 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 4.87K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 78.7K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 66.5K OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
RES 33.2 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 6SKT SLD CUP datasheet.pdf
RES 20K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
MICRO 15 M 10" YEL datasheet.pdf
47UF 250V 12,5X20 datasheet.pdf