Vishay/Dale RNC55H3010BRB14
RNC55H3010BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3010BRB14
Brief Description
RES 301 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3010BRB14.pdf
Availability of RNC55H3010BRB14
QUANTITY
RNC55H3010BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3010BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H3010BRB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)301
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3010BRB14
Related LinksRNC55H3, RNC55H3010BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3010BRB14 Details Description
Related parts for RNC55H3010BRB14
CONN PLUG VERTICAL 30POS .050 datasheet.pdf
Connector Receptacle 86 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC DAC 10BIT QUAD SRL 16-TSSOP datasheet.pdf
SENSOR 75PSIS 9/16 UNF 4-20 MA datasheet.pdf
FUSE F/A CLASS CC 8A 600V datasheet.pdf
CABLE 3COND 12AWG WHITE 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
FFC 1.00 TYPE A 40 CKTS LGT 127 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
FUSE TRON BOX COVER UNIT datasheet.pdf
CAP 330 UF 20% 35 V datasheet.pdf