Vishay/Dale RNC55H3010BSRE6
RNC55H3010BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3010BSRE6
Brief Description
RES 301 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3010BSRE6.pdf
Availability of RNC55H3010BSRE6
QUANTITY
RNC55H3010BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3010BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H3010BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)301
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3010BSRE6
Related LinksRNC55H3, RNC55H3010BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3010BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H3010BSRE6
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
TERM MULTISENSOR LD-RT/PNP datasheet.pdf
RES SMD 68.1 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS 0.5MM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12PS .100 PRESSFIT datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 4.5V datasheet.pdf
CAP CER 2.5PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm Series 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
MICRO 51C S 6" RBW JACKP NI datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf