Vishay/Dale RNC55H3011BSRE6
RNC55H3011BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3011BSRE6
Brief Description
RES 3.01K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3011BSRE6.pdf
Availability of RNC55H3011BSRE6
QUANTITY
RNC55H3011BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3011BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H3011BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.01k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3011BSRE6
Related LinksRNC55H3, RNC55H3011BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3011BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H3011BSRE6
CAP CER 1UF 50V X7R 2220 datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 3MHZ 8DIP datasheet.pdf
IC SERIAL TRPL GAUGE DRVR 28SOIC datasheet.pdf
RES 3.16 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 11POS VERT 7.5MM datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 100V 2W DO204AL datasheet.pdf
GRIP PANELS HAN-MODULAR 24 HINGE datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
ATTENUATOR 7 DB DC 2GHZ datasheet.pdf