Vishay/Dale RNC55H3011FRRSL
RNC55H3011FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3011FRRSL
Brief Description
RES 3.01K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3011FRRSL.pdf
Availability of RNC55H3011FRRSL
QUANTITY
RNC55H3011FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3011FRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H3011FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.01k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3011FRRSL
Related LinksRNC55H3, RNC55H3011FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3011FRRSL Details Description
Related parts for RNC55H3011FRRSL
CONN SOCKET 20-24AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL STR 12POS datasheet.pdf
IC UNIV BUS TXRX 36BIT 114BGA datasheet.pdf
QKE HDR datasheet.pdf
FUSE GLASS 2.25A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 820 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 NYLON 42MM datasheet.pdf