Vishay/Dale RNC55H3012FPRE6
RNC55H3012FPRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3012FPRE6
Brief Description
RES 30.1K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3012FPRE6.pdf
Availability of RNC55H3012FPRE6
QUANTITY
RNC55H3012FPRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3012FPRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H3012FPRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)30.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3012FPRE6
Related LinksRNC55H3, RNC55H3012FPRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3012FPRE6 Details Description
Related parts for RNC55H3012FPRE6
SENSOR IC CHARGE TRANSFER 28SOIC datasheet.pdf
MPAC MRVSHROUDSHIELDASSY datasheet.pdf
CONN PLUG STRAIGHT 6POS W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS 20AWG .156 YELLOW datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 16POS JAMNUT SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.437" (11.10mm) datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS PIN datasheet.pdf
SENSOR DISTRIBUTOR datasheet.pdf
SATA POWER CABLE 1.5M datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
RELAY,SOLID STATE datasheet.pdf
FUSE GLASS 2A 250VAC datasheet.pdf