Vishay/Dale RNC55H3012FRB14
RNC55H3012FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3012FRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 30.1K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3012FRB14.pdf
Availability of RNC55H3012FRB14
QUANTITY
RNC55H3012FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3012FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H3012FRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)30.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3012FRB14
Related LinksRNC55H3, RNC55H3012FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3012FRB14 Details Description
Related parts for RNC55H3012FRB14
CONN EDGECARD 30POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 10W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 220 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 180PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4.7K OHM 5% 12W datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP CER 9.6PF 100V NP0 0201 datasheet.pdf
750 TB SOCKET CLOSE VER datasheet.pdf
RES 208K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf