Vishay/Dale RNC55H3012FRBSL
RNC55H3012FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3012FRBSL
Brief Description
RES 30.1K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3012FRBSL.pdf
Availability of RNC55H3012FRBSL
QUANTITY
RNC55H3012FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3012FRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H3012FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)30.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3012FRBSL
Related LinksRNC55H3, RNC55H3012FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3012FRBSL Details Description
Related parts for RNC55H3012FRBSL
RELAY SOFTSTART 480V 90A AC OUT datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP 2POS SMT SIDE datasheet.pdf
OSC VCO 640-690MHZ SMD .5X.5" datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
94/100MM CLASS3B VR LASER HEAD datasheet.pdf
RES 1.32K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES 2K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
TV 46C MIXED PIN PLUG datasheet.pdf
8200UF 25V 22X25MM 105C 2000H datasheet.pdf