Vishay/Dale RNC55H3013BSBSL
RNC55H3013BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3013BSBSL
Brief Description
RES 301K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3013BSBSL.pdf
Availability of RNC55H3013BSBSL
QUANTITY
RNC55H3013BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3013BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H3013BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)301k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3013BSBSL
Related LinksRNC55H3, RNC55H3013BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3013BSBSL Details Description
Related parts for RNC55H3013BSBSL
IC LED Driver Linear 120mA Backlight 32-VQFN (5x5) datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS JAMNUT SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 5MM datasheet.pdf
VARISTOR 17V 0402 datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
FIXED IND 3NH 300MA 300 MOHM SMD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 45V 20A 5DFN datasheet.pdf
PREM 3D FLMNT RED datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 10% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf