Vishay/Dale RNC55H3013BSRE6
RNC55H3013BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3013BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 301K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3013BSRE6.pdf
Availability of RNC55H3013BSRE6
QUANTITY
RNC55H3013BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3013BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H3013BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)301k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3013BSRE6
Related LinksRNC55H3, RNC55H3013BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3013BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H3013BSRE6
IC DSC 16BIT 48KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
CONN RCPT 42POS .100" SNGL VERT datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 16V 20% 2917 datasheet.pdf
RES SMD 221K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
SENS OPTO REFL 100MM PREWIRE MOD datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 4.70K OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 3% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 5MM datasheet.pdf
CONN HEADER 0.100 6 POS datasheet.pdf