Vishay/Dale RNC55H3050BSB14
RNC55H3050BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3050BSB14
Brief Description
RES 305 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3050BSB14.pdf
Availability of RNC55H3050BSB14
QUANTITY
RNC55H3050BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3050BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H3050BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)305
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3050BSB14
Related LinksRNC55H3, RNC55H3050BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3050BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H3050BSB14
KEYBOARD ENCODED VANDAL RESIS datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 80MA SC70-5 datasheet.pdf
BOARD EVALUATION LP5900TL-1.5 datasheet.pdf
WIPES PRE-SAT SCREENS 25 PIECES datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
LAPPING FILM DIAMOND 6" L X 3" W datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 20ppm 30pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 301K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
Connector Receptacle 17 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP FILM 0.36UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf