Vishay/Dale RNC55H3051BSRE6
RNC55H3051BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3051BSRE6
Brief Description
RES 3.05K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3051BSRE6.pdf
Availability of RNC55H3051BSRE6
QUANTITY
RNC55H3051BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3051BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H3051BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.05k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3051BSRE6
Related LinksRNC55H3, RNC55H3051BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3051BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H3051BSRE6
SLIDE JUMPER WTL/Q/D SAKT 3POS datasheet.pdf
IC MUX QUAD 2CHAN MULT 16SOEIAJ datasheet.pdf
IC REG LDO 1V 0.15A 4TMLF datasheet.pdf
IMPACT BP 3X16 GL/W SN datasheet.pdf
CAP FILM 0.011UF 3% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS TIN SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS SKT datasheet.pdf
POT 500K OHM 1/10W CARBON LOG datasheet.pdf
CONN HDR 60POS 1.27MM datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V D2PAK datasheet.pdf