Vishay/Dale RNC55H3051DSB14
RNC55H3051DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3051DSB14
Brief Description
RES 3.05K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3051DSB14.pdf
Availability of RNC55H3051DSB14
QUANTITY
RNC55H3051DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3051DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H3051DSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.05k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3051DSB14
Related LinksRNC55H3, RNC55H3051DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3051DSB14 Details Description
Related parts for RNC55H3051DSB14
CIR BRKR THRM 5A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
SCREWSHELL ASSY - RH BUTTON datasheet.pdf
RES 18.2K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 22PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 100V JB 0603 datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 70NS 64FBGA datasheet.pdf
DIODE SW 1.5A 800V 500NS DO214AA datasheet.pdf