Schaffner EMC Inc. FN9222ES-15-06
FN9222ES-15-06 picture photo
Mfg. Part Number
FN9222ES-15-06
Brief Description
FILTER SNAP-IN W/CHOKE IEC 15A
Datasheet Download
FN9222ES-15-06.pdf
Availability of FN9222ES-15-06
QUANTITY
FN9222ES-15-06 Order Process
Ship out your order
Specifications of FN9222ES-15-06
Internal Part NumberEIS-FN9222ES-15-06
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package60
Category Connectors, Interconnects
FamilyPower Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
SeriesFN 9222E
PackagingBulk
Connector StyleIEC 320-C14
Connector TypeReceptacle, Male Blades
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL15A
Voltage - UL250VAC
Filter TypeFiltered (EMI, RFI) - Commercial
FuseNo
Number of Positions3
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
TerminationQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Switch Features-
FeaturesEarth Line Choke
Fuse Holder, Drawer-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 29.40mm x 20.80mm
Panel Thickness0.028" ~ 0.059" (0.70mm ~ 1.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FN9222ES-15-06
Related LinksFN9222E, FN9222ES-15-06 Datasheet, Schaffner EMC Inc. Distributor
FN9222ES-15-06 Details Description
Related parts for FN9222ES-15-06
IC REG BUCK BOOST INV ADJ 8SOIC datasheet.pdf
RES 56.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
BUTT SPLICE LONG BARREL 1/0 AWG datasheet.pdf
CONN RCPT 2 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS PIN datasheet.pdf
TVS DIODE 11VWM 19.11VC P600 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
2.7" AURORA WT EPD W. G2, ZIF datasheet.pdf