Vishay/Dale RNC55H3051DSBSL
RNC55H3051DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3051DSBSL
Brief Description
RES 3.05K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3051DSBSL.pdf
Availability of RNC55H3051DSBSL
QUANTITY
RNC55H3051DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3051DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H3051DSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.05k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3051DSBSL
Related LinksRNC55H3, RNC55H3051DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3051DSBSL Details Description
Related parts for RNC55H3051DSBSL
INDUCTOR 4MH COMMON MODE VERT datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
FILTER RFI POWER LINE IEC 3A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CONN FFC VERT 38POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
RES SMD 301 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 0.27 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
Connector Socket 7 Position 0.039" (1.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 5% 1600VDC datasheet.pdf