Vishay/Dale RNC55H3051FSB14
RNC55H3051FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3051FSB14
Brief Description
RES 3.05K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3051FSB14.pdf
Availability of RNC55H3051FSB14
QUANTITY
RNC55H3051FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3051FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H3051FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.05k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3051FSB14
Related LinksRNC55H3, RNC55H3051FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3051FSB14 Details Description
Related parts for RNC55H3051FSB14
RES SMD 8.2K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 1.5A 63VDC 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
TRANSFORMER 1:1:1 500VRMS datasheet.pdf
RES 806 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 60VWM 107VC SMCJ datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 8.5A 23.3 MOHM datasheet.pdf