Vishay/Dale RNC55H3092BSBSL
RNC55H3092BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3092BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 30.9K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3092BSBSL.pdf
Availability of RNC55H3092BSBSL
QUANTITY
RNC55H3092BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3092BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H3092BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)30.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3092BSBSL
Related LinksRNC55H3, RNC55H3092BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3092BSBSL Details Description
Related parts for RNC55H3092BSBSL
IC 8-STAGE DOWN COUNTER 16-DIP datasheet.pdf
LED YELLOW DIFF 2MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN HEADER 35POS 2MM VERT SMD datasheet.pdf
KIT DEV ICE DEBUG FOR PSOC datasheet.pdf
IC MCU PSOC 16K 24MHZ 28SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf