3M MP2-H024-41S1-S-FJ
MP2-H024-41S1-S-FJ picture photo
Mfg. Part Number
MP2-H024-41S1-S-FJ
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
CONN HEADER VERT 24POS 4ROW GOLD
Datasheet Download
MP2-H024-41S1-S-FJ.pdf
Availability of MP2-H024-41S1-S-FJ
QUANTITY
MP2-H024-41S1-S-FJ Order Process
Ship out your order
Specifications of MP2-H024-41S1-S-FJ
Internal Part NumberEIS-MP2-H024-41S1-S-FJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,008
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesMetPak™ MP2
PackagingBulk
Connector UsageBackplane
Connector TypeHeader, Male Pins
Connector StyleFuturebus+®
Number of Positions24
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows4
Number of Columns-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Layout, Typical-
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBeige
Current Rating1.5A
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MP2-H024-41S1-S-FJ
Related LinksMP2-H024-, MP2-H024-41S1-S-FJ Datasheet, 3M Distributor
MP2-H024-41S1-S-FJ Details Description
Related parts for MP2-H024-41S1-S-FJ
IC OTP 256KBIT 120NS 32PLCC datasheet.pdf
IC ADC 16-BIT 1CH 150KSPS 8-MSOP datasheet.pdf
CT RELAY HDR ASSY 2P BLACK datasheet.pdf
TXRX LIN BUS REG WATCHDOG 20QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
RES 22.6K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RAST 2.5 5MM W/POL RIB 2POS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 100MA 125V datasheet.pdf
RES 1.1M OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP GREEN 530NM 35.2LM SMD datasheet.pdf
RJ45 STACKED LED 8 PORT datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 1% 63VDC AXIAL datasheet.pdf