Vishay/Dale RNC55H3092FRB14
RNC55H3092FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3092FRB14
Brief Description
RES 30.9K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3092FRB14.pdf
Availability of RNC55H3092FRB14
QUANTITY
RNC55H3092FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3092FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H3092FRB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)30.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3092FRB14
Related LinksRNC55H3, RNC55H3092FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3092FRB14 Details Description
Related parts for RNC55H3092FRB14
CONN IDC SKT 50POS W/POL GOLD datasheet.pdf
IC BUFF TRI-ST QD N-INV 14TSSOP datasheet.pdf
MOSFET P-CH 100V 12.4A TO-3PF datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20V 20% 2812 datasheet.pdf
IC DVR MEMS ACT/SHUTTER WLP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf