Vishay/Dale RNC55H3092FSR36
RNC55H3092FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3092FSR36
Brief Description
RES 30.9K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3092FSR36.pdf
Availability of RNC55H3092FSR36
QUANTITY
RNC55H3092FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3092FSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55H3092FSR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)30.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3092FSR36
Related LinksRNC55H3, RNC55H3092FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3092FSR36 Details Description
Related parts for RNC55H3092FSR36
CONN HEADER 48POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS .100 TIN datasheet.pdf
IC CAN TRANSCEIVER 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 5% 3/4W 1210 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 1.9V SSOP5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 2.15 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
670EP TIP CUTTER datasheet.pdf
CRIMP DIE FOR GCE250 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 320W datasheet.pdf