Vishay Semiconductor/Diodes Division SMA5J14CAHE3/61
SMA5J14CAHE3/61 picture photo
Mfg. Part Number
SMA5J14CAHE3/61
Brief Description
TVS DIODE 14VWM 23.2VC SMA
Datasheet Download
SMA5J14CAHE3/61.pdf
Availability of SMA5J14CAHE3/61
QUANTITY
SMA5J14CAHE3/61 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMA5J14CAHE3/61
Internal Part NumberEIS-SMA5J14CAHE3/61
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)14V
Voltage - Breakdown (Min)15.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp23.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)21.6A
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMA5J14CAHE3/61
Related LinksSMA5J14, SMA5J14CAHE3/61 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMA5J14CAHE3/61 Details Description
Related parts for SMA5J14CAHE3/61
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 WW datasheet.pdf
FAN AXIAL 35X10MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
IC FLASH 16MBIT 33MHZ 40TSOP datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND TILE 2 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 9.1K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
TOOL POSITIONER FOR CRIMP PIN datasheet.pdf
CONN HSG INSERT 6POS PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf