Vishay/Dale RNC55H3093BSRSL
RNC55H3093BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3093BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 309K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3093BSRSL.pdf
Availability of RNC55H3093BSRSL
QUANTITY
RNC55H3093BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3093BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H3093BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)309k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3093BSRSL
Related LinksRNC55H3, RNC55H3093BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3093BSRSL Details Description
Related parts for RNC55H3093BSRSL
IC MPU Z80 8MHZ 44PLCC datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 3.01K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 4KV SCR 6SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES 1.21M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 30PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
CIR 11C 11#16 FR PIN PLUG datasheet.pdf
CAP CER 15PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf