Vishay/Dale RNC55H3093FSRE6
RNC55H3093FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3093FSRE6
Brief Description
RES 309K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3093FSRE6.pdf
Availability of RNC55H3093FSRE6
QUANTITY
RNC55H3093FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3093FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H3093FSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)309k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3093FSRE6
Related LinksRNC55H3, RNC55H3093FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3093FSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H3093FSRE6
RES SMD 0.82 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 24.9 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 16K OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CABLE 8POS .100 JUMPER 6 INCH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125" datasheet.pdf
RES SMD 665 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf