Vishay/Dale RNC55H30R0BSRE6
RNC55H30R0BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H30R0BSRE6
Brief Description
RES 30 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H30R0BSRE6.pdf
Availability of RNC55H30R0BSRE6
QUANTITY
RNC55H30R0BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H30R0BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H30R0BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)30
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H30R0BSRE6
Related LinksRNC55H3, RNC55H30R0BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H30R0BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H30R0BSRE6
IDC CABLE - AKR20B/AE20M/APK20B datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT FLANGE W/SOLDER LUG datasheet.pdf
CONN SOCK STRIP 24POS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 4SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC SDRAM 32MX16 1.8V 84-FBGA datasheet.pdf