Vishay/Dale RNC55H30R9FSRE6
RNC55H30R9FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H30R9FSRE6
Brief Description
RES 30.9 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H30R9FSRE6.pdf
Availability of RNC55H30R9FSRE6
QUANTITY
RNC55H30R9FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H30R9FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H30R9FSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)30.9
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H30R9FSRE6
Related LinksRNC55H3, RNC55H30R9FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H30R9FSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H30R9FSRE6
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 15W datasheet.pdf
IC DETECTOR VOLT 3.9V ODRN 5SSOP datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFJ25A/AE25/AFH25T datasheet.pdf
IC HEX INV SCHMITT TRIG 14SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IC FPGA 81 I/O 100TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
VARISTOR 640V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
FB CON DP M12 TERM 24V datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf