Vishay/Dale RNC55H3101BSB14
RNC55H3101BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3101BSB14
Brief Description
RES 3.1K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3101BSB14.pdf
Availability of RNC55H3101BSB14
QUANTITY
RNC55H3101BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3101BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H3101BSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3101BSB14
Related LinksRNC55H3, RNC55H3101BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3101BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H3101BSB14
IC 3-8 LINE DECOD/DEMUX 16-SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 75V 30A DPAK datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 250PS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 300W datasheet.pdf
DC MOTOR SP1469 datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
5 MM INDUCTIVE datasheet.pdf
7+ 7 DIL SMT PICK/PLACE HDR datasheet.pdf
LED COB 1202 2700K WW 90CRI SMD datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM CC 24VDC datasheet.pdf