Vishay/Dale RNC55H3121BRB14
RNC55H3121BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3121BRB14
Brief Description
RES 3.12K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3121BRB14.pdf
Availability of RNC55H3121BRB14
QUANTITY
RNC55H3121BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3121BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H3121BRB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.12k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3121BRB14
Related LinksRNC55H3, RNC55H3121BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3121BRB14 Details Description
Related parts for RNC55H3121BRB14
CONN RCPT 4POS FEM IN-LINE #20 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC VOLT DETECT OD 3.9V 5TSOP datasheet.pdf
RES 2.37K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.91K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
KIT PERFORMANCE DEMO FOR DAC8581 datasheet.pdf
RSV 1.6 LS 24 GR 4.5 AU datasheet.pdf
Connector Socket 3 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 2.74A 30 MOHM TH datasheet.pdf