Vishay/Dale RNC55H3121BRB14
RNC55H3121BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3121BRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.12K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3121BRB14.pdf
Availability of RNC55H3121BRB14
QUANTITY
RNC55H3121BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3121BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H3121BRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.12k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3121BRB14
Related LinksRNC55H3, RNC55H3121BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3121BRB14 Details Description
Related parts for RNC55H3121BRB14
CAP ALUM 100UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 1A SOT223 datasheet.pdf
CENTRE POLARIZING KEY 812 SERIES datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN 05VOUT datasheet.pdf
IC ENCODER ROTARY 16-QFN datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS SKT datasheet.pdf
TOOL ACC datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
CAP CER 3PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf