Vishay/Dale RNC55H3122DSBSL
RNC55H3122DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3122DSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 31.2K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3122DSBSL.pdf
Availability of RNC55H3122DSBSL
QUANTITY
RNC55H3122DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3122DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H3122DSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)31.2k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3122DSBSL
Related LinksRNC55H3, RNC55H3122DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3122DSBSL Details Description
Related parts for RNC55H3122DSBSL
CONN RCPT 20POS RACK & PANEL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
DIODE BRIDGE 31A 1600V AVAL FO-A datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 1/8-27NPT 4-20MA datasheet.pdf
FILTER 3-PHASE GENERAL EMC 160A datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS WALL MNT PINS datasheet.pdf
VARISTOR 243V 40KA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
RETRO, NPN, 100MM, DON, NO REF datasheet.pdf