Vishay/Dale RNC55H3150DSRE6
RNC55H3150DSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3150DSRE6
Brief Description
RES 315 OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3150DSRE6.pdf
Availability of RNC55H3150DSRE6
QUANTITY
RNC55H3150DSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3150DSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H3150DSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)315
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3150DSRE6
Related LinksRNC55H3, RNC55H3150DSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3150DSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H3150DSRE6
CAP ARRAY 10PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
IC ACCELERATOR I2C HOTSWAP 8SO datasheet.pdf
IC COMP SW FET DRVR 8-SOIC datasheet.pdf
IC FIFO SS 8192X36 6NS 144-BGA datasheet.pdf
OSC XO 250.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES 1.27K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf