Vishay/Dale RNC55H3160BSRE6
RNC55H3160BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3160BSRE6
Brief Description
RES 316 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3160BSRE6.pdf
Availability of RNC55H3160BSRE6
QUANTITY
RNC55H3160BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3160BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H3160BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)316
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3160BSRE6
Related LinksRNC55H3, RNC55H3160BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3160BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H3160BSRE6
IC MCU 8BIT 8KB OTP 44PLCC datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.5A DPAK datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 200 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 34.8K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
18 MODII HDR DRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
CONN SUBMINI COAXIAL OUTER TERM datasheet.pdf
OSC 25.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf