Vishay/Dale RNC55H3161FRRE6
RNC55H3161FRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3161FRRE6
Brief Description
RES 3.16K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3161FRRE6.pdf
Availability of RNC55H3161FRRE6
QUANTITY
RNC55H3161FRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3161FRRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H3161FRRE6
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.16k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3161FRRE6
Related LinksRNC55H3, RNC55H3161FRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3161FRRE6 Details Description
Related parts for RNC55H3161FRRE6
IC DETECTOR VOLT 4.2V CMOS 5SSOP datasheet.pdf
IC OFFLINE SWIT UVLO HV TO220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 11.3K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE RCPT 8SKT SLD CUP datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 4.5A 26 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS 2.54MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 7.62MM OR datasheet.pdf
MEDICAL MOBILE CART POWER KIT datasheet.pdf
RES SMD 49.9 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf