Vishay/Dale RNC55H3161FRRSL
RNC55H3161FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3161FRRSL
Brief Description
RES 3.16K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3161FRRSL.pdf
Availability of RNC55H3161FRRSL
QUANTITY
RNC55H3161FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3161FRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H3161FRRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.16k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3161FRRSL
Related LinksRNC55H3, RNC55H3161FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3161FRRSL Details Description
Related parts for RNC55H3161FRRSL
RES SMD 130 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOD PWR IN/SW QC 1.0MM PNL MNT datasheet.pdf
TRANS NPN 800V 20A TO-264 datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" SR STRAIGHT datasheet.pdf
RES 1.62K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
EVAL KIT/EVAL SYSTEM FOR MAX1402 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP CER 150PF 2KV RADIAL datasheet.pdf
WIRE DUCT HINGED 6' ORANGE datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CAP FILM 0.018 UF 10% 300 VAC RA datasheet.pdf