Vishay/Dale RNC55H3162FMBSL
RNC55H3162FMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3162FMBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 31.6K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3162FMBSL.pdf
Availability of RNC55H3162FMBSL
QUANTITY
RNC55H3162FMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3162FMBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H3162FMBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)31.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3162FMBSL
Related LinksRNC55H3, RNC55H3162FMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3162FMBSL Details Description
Related parts for RNC55H3162FMBSL
IC REG BUCK 15V 1A TO263-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TRIMMER 50 OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS VERT .100 GOLD datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.1A SOT23-3 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 6.3V 10% 1410 datasheet.pdf
RES 187K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf