Vishay/Dale RNC55H3162FMRSL
RNC55H3162FMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3162FMRSL
Brief Description
RES 31.6K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3162FMRSL.pdf
Availability of RNC55H3162FMRSL
QUANTITY
RNC55H3162FMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3162FMRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H3162FMRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)31.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3162FMRSL
Related LinksRNC55H3, RNC55H3162FMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3162FMRSL Details Description
Related parts for RNC55H3162FMRSL
IC FPGA 289 I/O 352MBGA datasheet.pdf
MINITEK 2MM CTW HOUSG SR WO CKEY datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 160VWM 287VC SMC datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 35V 100MA SOT23-3 datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 2MM 40POS 15GOLD datasheet.pdf
CSTR,STR,BF datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf