Vishay/Dale RNC55H3162FRRSL
RNC55H3162FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3162FRRSL
Brief Description
RES 31.6K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3162FRRSL.pdf
Availability of RNC55H3162FRRSL
QUANTITY
RNC55H3162FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3162FRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H3162FRRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)31.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3162FRRSL
Related LinksRNC55H3, RNC55H3162FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3162FRRSL Details Description
Related parts for RNC55H3162FRRSL
DIODE ARRAY GP 150V 16A TO220AB datasheet.pdf
FITTING INSIDE CORNER SM IVORY datasheet.pdf
SENS PROX M12 2MM DC3W-NC datasheet.pdf
IC REG LDO 1.9V 0.15A SC70-5 datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 3.5A 60 MOHM SMD datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 66.666MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
RES SMD 309K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
DIODE GEN REV 800V 250A DO205AB datasheet.pdf
RES SMD 102K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf