Vishay/Dale RNC55H31R2BSB14
RNC55H31R2BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H31R2BSB14
Brief Description
RES 31.2 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H31R2BSB14.pdf
Availability of RNC55H31R2BSB14
QUANTITY
RNC55H31R2BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H31R2BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H31R2BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)31.2
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H31R2BSB14
Related LinksRNC55H3, RNC55H31R2BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H31R2BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H31R2BSB14
Crystal 24.0000MHz 30ppm Series 40 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
TVS DIODE 408VWM 658VC SMA datasheet.pdf
SENSOR CURRENT XFMR 50A AC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 12V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
LAPPING FILM ALUM OXIDE 269XA datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.3MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
CRYSTAL 38.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf
MKP 0.56UF 5% 1250VDC DRAWING T7 datasheet.pdf