Vishay/Dale RNC55H3282BSBSL
RNC55H3282BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3282BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 32.8K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3282BSBSL.pdf
Availability of RNC55H3282BSBSL
QUANTITY
RNC55H3282BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3282BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H3282BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)32.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3282BSBSL
Related LinksRNC55H3, RNC55H3282BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3282BSBSL Details Description
Related parts for RNC55H3282BSBSL
DIODE ZENER 15V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 50V NP0 1812 datasheet.pdf
SW PLNGR SPDT 15A SOLD TERM 125V datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.5A SOT223 datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
RES 10K OHM 10W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 13.5K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf