Vicor Corporation V72C12M150BG2
V72C12M150BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V72C12M150BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W
Datasheet Download
V72C12M150BG2.pdf
Availability of V72C12M150BG2
QUANTITY
V72C12M150BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V72C12M150BG2
Internal Part NumberEIS-V72C12M150BG2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency86.3%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72C12M150BG2
Related LinksV72C12, V72C12M150BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72C12M150BG2 Details Description
Related parts for V72C12M150BG2
RES SMD 19.6K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 10 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 1.96 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS SKT datasheet.pdf
RES 0.39 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
CBL RIBN 40COND 0.039 GRAY 30M datasheet.pdf
Connector Socket 32 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 24V datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 150POS .050 SMD datasheet.pdf