Vishay/Dale RNC55H3282DSB14
RNC55H3282DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3282DSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 32.8K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3282DSB14.pdf
Availability of RNC55H3282DSB14
QUANTITY
RNC55H3282DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3282DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H3282DSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)32.8k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3282DSB14
Related LinksRNC55H3, RNC55H3282DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3282DSB14 Details Description
Related parts for RNC55H3282DSB14
Connector Receptacle 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 21POS datasheet.pdf
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
BOARD EVALUATION LM4949TL datasheet.pdf
CONN HDR BREAKAWAY 40POS RA .100 datasheet.pdf
CONN EDGEBOARD DUAL 88POS 3A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 922MA 211 MOHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf