Vishay/Dale RNC55H3303FSRE6
RNC55H3303FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3303FSRE6
Brief Description
RES 330K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3303FSRE6.pdf
Availability of RNC55H3303FSRE6
QUANTITY
RNC55H3303FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3303FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H3303FSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)330k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3303FSRE6
Related LinksRNC55H3, RNC55H3303FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3303FSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H3303FSRE6
IC DELAY LINE 5TAP 400NS 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 8SOIC datasheet.pdf
RES 17.8 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.05K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 500MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf