API Delevan S1210R-122H
S1210R-122H picture photo
Mfg. Part Number
S1210R-122H
Brief Description
FIXED IND 1.2UH 574MA 490 MOHM
Datasheet Download
S1210R-122H.pdf
Availability of S1210R-122H
QUANTITY
S1210R-122H Order Process
Ship out your order
Specifications of S1210R-122H
Internal Part NumberEIS-S1210R-122H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesS1210R
Material - CoreFerrite
Inductance1.2µH
Tolerance±3%
Current Rating574mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)490 mOhm Max
Q @ Freq40 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant120MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.105" W (3.51mm x 2.66mm)
Height - Seated (Max)0.101" (2.57mm)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S1210R-122H
Related LinksS1210, S1210R-122H Datasheet, API Delevan Distributor
S1210R-122H Details Description
Related parts for S1210R-122H
IC OTP 2MBIT 150NS 32DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN MEMORY SCKT 240P 400TL 15AU datasheet.pdf
ELBOW WIREWAY 22.5DEG 6X6" datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
PANEL MOUNT ASSEM 5MM GREEN datasheet.pdf
CAP CER 10UF 25V X7R SMD datasheet.pdf
SIDEWALL 2 HIGH BLACK POWDE datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB datasheet.pdf
MICROFIT 30 SR VERT THVOID 15AU datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT THRU PIN datasheet.pdf