Vishay/Dale RNC55H3332BSB14
RNC55H3332BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3332BSB14
Brief Description
RES 33.3K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3332BSB14.pdf
Availability of RNC55H3332BSB14
QUANTITY
RNC55H3332BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3332BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H3332BSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)33.3k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3332BSB14
Related LinksRNC55H3, RNC55H3332BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3332BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H3332BSB14
RES SMD 1.27KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH MINI SPST-NO ROLLER.187QC datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 15A 80VDC datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV ADJ 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 56 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 51 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG 16POS 2MM R/A B-IN datasheet.pdf
RES 17.2K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 0.47UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 2.5-12V 440MA datasheet.pdf
AB 35C 35#16 PIN PLUG datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 2A PMDU datasheet.pdf