Vishay/Dale RNC55H3362BSB14
RNC55H3362BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3362BSB14
Brief Description
RES 33.6K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3362BSB14.pdf
Availability of RNC55H3362BSB14
QUANTITY
RNC55H3362BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3362BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H3362BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)33.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3362BSB14
Related LinksRNC55H3, RNC55H3362BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3362BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H3362BSB14
IC OPAMP VFB 100MHZ 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 226 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf