Nichicon UPJ1C561MPD
UPJ1C561MPD picture photo
Mfg. Part Number
UPJ1C561MPD
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UPJ1C561MPD.pdf
Availability of UPJ1C561MPD
QUANTITY
UPJ1C561MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPJ1C561MPD
Internal Part NumberEIS-UPJ1C561MPD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
SeriesPJ
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current770mA
Impedance120 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPJ1C561MPD
Related LinksUPJ1C, UPJ1C561MPD Datasheet, Nichicon Distributor
UPJ1C561MPD Details Description
Related parts for UPJ1C561MPD
RES SMD 36.5KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN D-SUB PIN 22-28AWG GOLD datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 2.5KV TRIAC 6MFSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES CERM WW 5W 10 OHM 5% VERT datasheet.pdf
HEADER 11POS STR DUAL INSUL 1ROW datasheet.pdf
RES 15 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 420MA 1.48 OHM datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 876MA 160 MOHM datasheet.pdf
SINGLE WIRE SPLICE, INTEGRAL FUS datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 48-57V 500MA datasheet.pdf