Vishay/Dale RNC55H33R2FSRE6
RNC55H33R2FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H33R2FSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 33.2 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H33R2FSRE6.pdf
Availability of RNC55H33R2FSRE6
QUANTITY
RNC55H33R2FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H33R2FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H33R2FSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)33.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H33R2FSRE6
Related LinksRNC55H3, RNC55H33R2FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H33R2FSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H33R2FSRE6
IC CTRLR HOTSWP HV DETECT 16SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/SCKTS datasheet.pdf
CAP CER 7.2PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 40A TO247AC datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.01A 24V datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 512KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 450V 39A TO3P datasheet.pdf
MICRO 9 M 18" RBW .125 DIA A17 datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLEX 32POS SKTS datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 315MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf