Vishay/Dale RNC55H3400FSRSL
RNC55H3400FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3400FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 340 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3400FSRSL.pdf
Availability of RNC55H3400FSRSL
QUANTITY
RNC55H3400FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3400FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H3400FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)340
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3400FSRSL
Related LinksRNC55H3, RNC55H3400FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3400FSRSL Details Description
Related parts for RNC55H3400FSRSL
IC TEMP SWITCH PP 125C SOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
KIT EVALUATION FOR MAX16955 datasheet.pdf
FUSE GLASS 4A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS CBL MNT PIN datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 80POS DR LOW P datasheet.pdf
MGRID HDR SMT DR W/OCAP 50CKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 14POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
IC REG LDO 2.85V 0.15A X2-DFN-4 datasheet.pdf