Vishay/Dale RNC55H3401BSRSL
RNC55H3401BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3401BSRSL
Brief Description
RES 3.4K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3401BSRSL.pdf
Availability of RNC55H3401BSRSL
QUANTITY
RNC55H3401BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3401BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H3401BSRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3401BSRSL
Related LinksRNC55H3, RNC55H3401BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3401BSRSL Details Description
Related parts for RNC55H3401BSRSL
JUMPER-H1507TR/A2015L/H1505TR12" datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 500MW SOD123 datasheet.pdf
TOOL POSITIONER datasheet.pdf
CONN SPLICE 22-10AWG CLOSED END datasheet.pdf
CAP CER 43PF 10V NP0 0402 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
RES 39K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 48POS datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 560V 30A datasheet.pdf
LED COB WHT datasheet.pdf
SPST ROCKER SWITCH datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf